Encyklopedie Zvířat.Křeček Polní

7. prosince 2009 v 21:08 | já |  Encyklopedie Zvířátek.
KŘEČEK má původ s křečka polníhoKřeček polníVypadá skoro stejně jako křeček syrský-sirský.Křeček polní je o hodně větší než křeček sirský-syrský .Křeček polní (Cricetus cricetus), též křeček obecný, je evropský křeček z podčeledi Cricetinae. Je obyvatelem otevřené kulturní krajiny. Vyskytuje se v nížinách, kde se jeho výskyt v současné době obnovuje, zatímco z vrchovin a pahorkatin prakticky vymizel. V Česku je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh.[1]Bývá zaměňován s přísně chráněným syslem - od něho se však liší pestrou srstí.
POPIS:
Křeček polní je výrazně větší, než křeček zlatý chovaný jako domácí mazlíček, jeho váha dosahuje 150-600 g[2], délka 215-340 mm[2]. Má zavalitější tělo, krátké končetiny a kratičký, řídce osrstěný ocas. Má pestré zbarvení. Na hřbetě mívá žlutohnědý až rezavě hnědý pruh s načernalými konci delších chlupů, na břiše bývá naopak tmavohnědý až černý. Hlava bývá nahoře rezavá, po stranách, za ušima a na čenichu bývají bílé nebo nažloutlé skvrny stejně jako na předních končetinách. Relativně hustou srst obměňuje jednou ročně. Typickým znakem jsou dobře vyvinuté lícní torby. Samci mívají v době rozmnožování nápadně zvětšené boční kožní žlázy.
POTRAVA:
Zrní, semena, zelené rostliny, hmyz, ale i mláďata ptáků.
ROZŠÍŘENÍ:
Výskyt křečka polního ze zaznamenán od Belgie a Alsaska na západě po jihozápadní Sibiř (povodí Jeniseje) na východě a Rumunsko na jihu. Je typickým obyvatelem stepí a polí, kde si vyhrabává složité doupě[3].
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máte rádi křečky?

Anoo zbožnuju je 50% (2)
Jasně 25% (1)
jo 0% (0)
jo i ne 0% (0)
Nevím 0% (0)
fůj fuj 25% (1)

Komentáře

1 Miroslav Šmajda Miroslav Šmajda | Web | 8. prosince 2009 v 10:34 | Reagovat

Křeček je skvělé zvyřátko :D  :-D

2 Majitelka blog Zvířátko008. Majitelka blog Zvířátko008. | 8. prosince 2009 v 14:54 | Reagovat

[1]: taky si myslím a díky že si koukl na můj blog jsem fááákt moc.Ráda.PS:fandím ti v super star ;-)
Ještě jednou díkyy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama